Een keverbank op de es van Den Westhuis

Wel eens van een keverbank gehoord ? Veel mensen niet.  Logisch, want je komt ze maar op weinig plekken tegen. Hoewel….. sinds eind maart 2026 ligt er één op de mooie es van Den Westerhuis. Deze historische akker ligt aan de noordkant van de oude begraafplaats van Oud-Avereest. Een smal paadje vanaf de Reestkerk brengt je er naar toe. De keverbank is door loonbedrijf Tuin uit Balkbrug vakkundig aangelegd in opdracht van natuurwerkgroep de Reest en Landschap Overijssel, de eigenaar van de es.

Een keverbank is een verhoogde strook grond 

Keverbanken zijn stroken grond die ongeveer een halve meter hoger worden aangelegd dan het omliggende akkerland. De bank is drie tot zes meter breed en zo lang mogelijk. Ze liggen vaak midden in een groter gewasperceel. Agrariërs die gewassen in lange stroken verbouwen maken er nog wel eens gebruik van. (strokenteelt) Een keverbank wordt ingezaaid met een mengsel van grassen die pollen vormen, zoals timotheegras, kropaar en roodzwenkgras, aangevuld met een variatie van meerjarige kruiden. Omdat de strook hoger en dus droger ligt warmt de grond in het voorjaar sneller op en wordt het een behaaglijke plek voor insecten als sprinkhanen en krekels, loopkevers, wantsen, cicaden, bijen, hommels, wespen en dag- en nachtvlinders. Ook weten allerlei soorten zoogdieren, reptielen en amfibieën de vegetatie op de bank  te vinden.

Doorsnede keverbank (bron: Inagro)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keverbank in de landbouw  

Een belangrijk voordeel voor de landbouw is dat natuurlijke plaagbestrijders direct aanwezig zijn in de akker, zodra de gewassen gaan groeien. Daarmee zijn er minder gewasbeschermingsmiddelen nodig. Daarnaast biedt een meerjarige keverbank akkervogels voedsel én een veilige broedplek in het akkerland. Een plek die niet met machines wordt bewerkt en jaarrond dekking biedt.

Patrijs

Uit Engeland.

Het idee voor keverbanken komt uit Engeland en is onderdeel van een project dat de achteruitgang van de patrijs in Europa moet stoppen, maar de resultaten vallen tot nu toe tegen. Voor de insectenwereld blijkt een keverbank wel van belang.

In combinatie met

De toegevoegde waarde is nog groter wanneer keverbanken in combinatie met andere maatregelen worden aangelegd, zoals kruidenrijke akkerranden, wintervoedselveldjes, struwelen en struiken van bijvoorbeeld meidoorn, sleedoorn en wilde kardinaalsmuts. Zo is er jaarrond voedsel en ook nest- en schuilgelegenheid beschikbaar. Ook kan er een zogenoemde braakstrook worden aangelegd. Dat is een strook waar niets groeit en waar regelmatig geschoffeld moet worden om de bodem open te houden. Het is de ideale plek voor vogels om op te drogen na een regenbui of om een stofbad tegen parasieten te nemen.

Biodiversiteit 

Keverbanken die vanaf de start goed zijn aangelegd, hebben in de eerste vijf tot tien jaar amper beheer nodig. Je krijgt er veel voor terug. Ten eerste zijn natuurlijke plaagbestrijders, zoals loop- en kortschildkevers, volop aanwezig zodra de gewassen gaan groeien. Ten tweede zorgen de vele bijen, hommels en zweefvliegen voor de bestuivingen van de gewassen. Ten derde blijkt het aantal insecten op landbouwgrond mét keverbanken twaalf keer hoger te liggen dan op reguliere landbouwgrond. Voor akkervogels, zoals gorzen, piepers, kwikstaarten en patrijzen, vormen keverbanken ideale voedselbronnen.

Experiment op de es van Den Westerhuis

De keverbank is nu een onderdeel van ons project akkerranden, granen en natuurakkers. Het is een experiment. We gaan de ontwikkeling van de bank jaarrond volgen.

Waar nog meer?

Op Landgoed de Bijenberg op Noordstegeren ( bovenloop Reestdal)  vind je langs het wandel-/fietspad een keverbank.