Zwerven door het dal van de Regge

Op zondag 18 mei organiseerden we een langeafstandswandeling door het Reggedal. De deelname viel wat tegen, slechts negen liefhebbers hadden zich opgegeven. De ongeveer 19 kilometer maakten deel uit van de wandeling “Het Reggepad”, een route die op de Wandel- en fietsbeurs van 2011 werd uitgeroepen tot de Wandeling van het jaar. De tocht van deze dag begon bij Nieuwebrug (even buiten  Ommen) en eindigde op Landgoed Schuilenburg,  vlak bij Hellendoorn. Het weer werkte perfect mee. Prachtig zonnig voorjaarsweer.

Veranderingen langs de Regge

De Regge meandert weer achter Landgoed Eerde. In korte tijd heeft de rivier hier veel meer ruimte gekregen, en de jnatuur veel meer kansen. Oevers, dan weer steil en uitgesleten, dan weer langzaam oplopend. Ze zien er heel anders uit dan een jaar geleden. Toen liep je nog op een hoge kade langs een rechte saaie waterbak, nu heb je als wandelaar veel meer contact met de rivier en beleef je de dynamiek van het water.

We mogen niet verder

Helaas duurt die beleving tussen Nieuwebrug en Archem maar heel kort, want al gauw lopen we tegen prikkeldraad en een bord “Verboden toegang “. Is er op deze locatie nog een verband tussen dit bord en de werkzaamheden die hier  plaatsvonden? Of staat dit bord hier voor altijd? We besluiten om toch maar door te lopen. Wat kunnen we hier voor kwaad? We blijven langs de rivier lopen, wat maken we kapot? Onderweg wordt er over het omleggen van de wandelroute gefilosofeerd. Zou het tijdelijk zijn en zoRegge niet, waarom dan? Het boekje “Het Reggepad” kan dan wel naar de oude papierbak of zou opnieuw herschreven moeten worden. Waarom geen kleine doorgang voor wandelaars gemaakt of een steggeltje? Alle andere verkeers-deelnemers, zoals mountainbikers, fietsers en motorcrossers kunnen er dan niet langs. Welke organisatie ontneemt ons, rustige natuurliefhebbers, dit mooie deel van de loop van de Regge? Landschap Overijssel? Het Waterschap Vechtstromen?  Natuurmonumenten? Moeten we toch nog eens uitzoeken.

Archem, Velderberg  en Hancate

De stuw van Archem is vervangen door een andere constructie, die het water veel meer recht doet. Het heeft wel iets weg van een kleine waterval. Aan de kant van de Archemermaten  is een bijzondere vistrap aangelegd. De route loopt nu via het fietspad aan de oostkant van de  Regge.  De rivier slingert door het landschap. Aan de andere kant van het water liggen de Archemermaten, hooilanden die door Landschap Overijssel worden beheerd. Je mag er alleen maar naar kijken, het gebied is niet toegankelijk. De Regge is hier voor de vogelwereld veel aantrekkelijker geworden. Vanuit de top van een boom roept een koekoek, we kunnen hem ook goed zien, meerkoeten, waterhoentjes, eenden en zwanen bevolken de traag stromende rivier. Steil afgekalfde oevers zien we ook. Dat zijn mooie broedbiotopen voor oeverzwaluwen en ijsvogels. Een smalle fietsbrug brengt ons naar de andere kant van de oever. We passeren het prachtige Velderberg, waar het water van de Regge door een oude arm mag stromen. Zag het Reggedal er honderd jaar geleden zo uit? Dit  gebied was het eerste van een serie Reggeherstelprojecten. In de beekbegeleidende bossen bloeien voorjaarsbloeiers als dalkruid, lelietje van dalen en salomonszegel. We zien een ijsvogeltje over het water scheren. De route brengt ons dan bij de stuw van Hancate. Het is er druk. Veel mensen uit de regio kennen de mooie vistrap (misschien wel de mooiste van Overijssel). Het is ook een bijzondere plek. De Regge wordt hier onder het Overijssels Kanaal geleid. Als je goed kijkt kun je zien hoe. Na het passeren van de stuw komen we in het buurtschap Rhaan.

Rhaan, De Tatums en Schuilenburg

De Regge heeft ook hier een ware metamorfose ondergaan. Langzaam oplopende oevers en talloze meanders. Het ziet er nog wat kunstmatig uit, maar dat gaat in de komende jaren wel veranderen. We verlaten de Regge en lopen via een oud zandpad richting De Tatums. Hoogspanningsmasten verstoren het landschap, maar ja, we willen ook stroom thuis, dus daar gaan we niet over zeuren. Rechts van ons zien we een opvallende verhoging in het boerenlandschap. Het is de Rhaanderes, een klein stuwwwalletje. Als je hier goed om je heen kijkt is het moeilijk voor te stellen, dat hier vanaf de 14e eeuw een kasteel heeft gestaan. We komen weer uit bij de Regge. Vanaf de fietsbrug bij herstelproject De Tatums (eigendom van Landschap Overijssel) hebben we een prachtig uitzicht over de nieuwe Regge. Ook hier krijgt de rivier de ruimte. Erg jammer is, dat de oude route van het Reggepad is afgesloten. We mogen er niet meer langs. Geen pad meer langs het water, we lopen dan ook via de Marsdijk richting landgoed Schuilenburg. Toch valt in dit deel van de route ook nog veel te genieten. Schuilenburg was  ooit een kasteel. Het werd in de 18e eeuw afgebroken. De plek ademt nog veel historie uit. We hebben zo’n 19 kilometer Reggedal achter ons. Wat een landschap!