Zaterdag 7 november 2015. Nationale Natuurwerkdag! Je moet weken in quarantaine geleefd hebben als je dit was ontgaan. Wat een enorme campagne was er gevoerd! En met succes. Meer dan 14.000 vrijwilligers op 524 locaties hebben gesnoeid, gespit, gezaagd en opgeruimd. Ook dit jaar deden we weer mee.
Tien leden van onze werkgroep landschapsbeheer hadden zich aangemeld voor een leuk project op Den Westerhuis, vlak bij De Wheem: het afzetten van een stukje hakhoutbos. Vroeger gebruikten de boeren deze bosjes voor geriefhout: hout dat voor allerlei doeleinden werd gebruikt. Om de negen/tien jaar werd zo’n bosje (gedeeltelijk) tot op de grond afgezaagd. De stammetjes lopen dan weer uit en later kan er weer worden geoogst.
De meeste geriefhoutbosjes in het Reestdal zijn in bezit van Landschap Overijssel . Om de hakhoutcultuur in stand te houden moet het hout regelmatig worden afgezet. Dit wordt door vrijwilligers of pachters gedaan. Het hout wordt dan “op stam” verkocht. Een samenwerkingsvorm met wederzijds voordeel. Tegenwoordig leveren de bosjes vooral brandhout.
Op zaterdag 7 november werd het erg druk in het bosje. De vrijwilligers van de natuurwerkgroep kregen hulp van een achttal vluchtelingen met hun begeleiders en rond de klok van half twaalf kwamen daar nog eens tien Statenleden met aanhang bij. Het was een mooi gezicht, al die groene helmen van Landschap Overijssel! Er gebeurde van alles tegelijk: er werd gezaagd en gesleept, maar ook gelachen en geschreeuwd (zo nu en dan viel er weer een boom), kinderen mochten helpen zagen, er werd verteld over hakhoutbeheer en nog veel meer. De regen werd in het begin van de middag een beetje spelbreker, maar de heerlijke lunch in De Wheem maakte dat meer dan goed. Mede door de goede samenwerking tussen Landschap Overijssel en natuurwerkgroep de Reest werd het een erg mooie dag. Zie ook de fotoreportage op Facebook.